Новини‎ > ‎

Тато в декреті: «Моя дитина назвала мене мамою»

Декрет для чоловіків в Україні тепер не рідкість, а звичне явище і добра практика.

За словами Людмили Сірбіненко, начальника відділу соціальних допомог, компенсацій, житлових субсидій та нагляду за призначенням і виплатою пенсій Волинської ОДА, трирічну відпустку з догляду за дитиною, згідно із чинним законодавством України, може отримати не лише жінка, а й чоловік. На татка поширюються такі ж права та пільги, які може отримати молода мама, зокрема збереження за ним робочого місця та безперервність стажу. Якщо обоє батьків працюють, по допомогу з догляду за дитиною може звернутися й дідусь, бабуся, племінник, племінниця або ж інші родичі. Для отримання ними декретної відпустки та отримання допомоги з догляду за дитиною є заява, подана за місцем роботи до керівника підприємства, установи чи організації. Керівник підприємства видає наказ, який і є підставою для надання відпустки з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

«Бувають випадки, коли мама перебуває у декретній відпустці лише рік, а тоді виявляє бажання повернутися на роботу, – розповідає Людмила Василівна. – Якщо вона виходить з декретної відпустки на повний робочий день, права по догляду за дитиною до трьох років вона не має. Таку допомогу можна переоформити на чоловіка. Основною умовою є те, щоб татко не працював. Для цього потрібно надати довідку з місця роботи матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну відпустки і виплату їй допомоги з догляду за дитиною припинено. Коли ж мама виходить на роботу на неповний робочий день, вона може отримати допомогу до трьох років і далі працювати. У нас в області такі випадки, коли чоловіки йдуть у декретну відпустку з догляду за дитиною, не є правилом, а скоріше винятком. Батьки не виявляють ініціативи, а в усій Волинській області нараховується до 50–60 справ».

«Сім’ї і дому» вдалося поспілкуватися з цими благородними чоловіками, які здатні повністю присвятити себе батьківству. Нещодавно з декретної відпустки вийшов татко Володимир, який через рік після народження сина узяв на себе усі батьківські обов’язки, а його дружина повернулася на роботу до лікарні, де й раніше працювала медсестрою. «Для мене це було справжнім задоволенням, відчув, що я батько у повному значені цього слова, бачив перші кроки свого чада, варив йому кашки та міняв підгузки, – каже Володимир. – Тим паче, що зараз це зовсім не складно. В аптеках та супермаркетах є усі потрібні речі: дитячі суміші, пляшечки та забавлянки для маляти. От нашим батькам було значно важче, навіть підгузків не було. Деякі друзі з мене кепкували, мовляв, ти став, як жінка, перебрав на себе усі обов’язки, може, ще й халат одягнеш. Але я не ображався і не розділяв цієї думки, бо коли ще я зможу провести зі своєю дитиною весь день? Як на мене, то це зовсім не принизливо, навпаки, я горджуся своїм вчинком, вважаю, що до такого рішення потрібно підходити демократичніше і не дотримуватися пострадянських стереотипів».

А от татко Анатолій розповідає, що іноді йому було дуже важко. Особливо як маля плакало і хотіло притулитися до материнських грудей. «Були моменти, коли його ну зовсім не можна було заспокоїти, хай що робив, як тільки забавляв, а воно все плакало і плакало. У таких випадках навіть нервувався, – ділиться татусь. – Але коли маля підросло, зробило перші кроки, я відразу заспокоївся. Почувався дуже впевнено у новій ролі. А потім Оленка назвала мене мамою... Мене, а не дружину! Я цього ніколи не забуду. Правда, Оксані це було не дуже приємно і навіть шкода, що вона не була поряд у такий славний, відповідальний момент. Але з часом усе налагодилося. Тепер наша донечка точно розрізняє, хто татко, а хто матуся», – з усмішкою розповідає чоловік.

Тож, шановні чоловіки, забудьте про стереотипи! Якщо у ваших дружин виходить краще заробляти гроші, а ви чудово вправляєтеся з роллю татка, то чому б і ні? Коли і чоловіка, і дружину це влаштовує – тоді щастя вам та успіхів у кар’єрі.

Лілія БОНДАР

Щоб уникнути жіночої дискримінації, Євросоюз планує ввести обов’язкову декретну відпустку для чоловіків. У Британії уряд виплачує одному з батьків 106 фунтів на тиждень протягом дев’яти місяців, незалежно від того, хто виховує дитину – мама чи тато. Також британський парламент збирається законодавчо закріпити право батька і матері на річну оплачувану декретну відпустку на двох. За законами Швеції, батьки можуть вибирати, яким чином поділити між собою належні півтора року оплачуваної декретної відпустки. А шведський тато зобов’язаний хоч на місяць, але все ж піти у декретну відпустку. У Сполучених Штатах багато чоловіків бажають поєднати приємне з корисним: приділити більше часу сім’ї і таким чином відпочити від виснажливих кар’єрних перегонів.
Comments