16 Днів активності проти гендерного насильства (з 25 листопада по 10 грудня )

Домашнє насильство – акт зумисного залякування, фізичного нападу, побиття, замах сексуального характеру чи будь-яка інша неправомірна поведінка одного партнера по відношенню до іншого. Наслідки можуть передаватися від покоління до покоління. Жінки, чоловіки та діти в Україні потерпають від насильства з боку своїх партнерів, батьків, друзів або незнайомців значно більше, ніж можна уявити. Стереотипи, які існують в українському суспільстві, а також слабкий захист жертв на законодавчому рівні, перетворюють це явище на епідемію.
ЧИ ЗНАЛИ ВИ ЩО?
* Більше 50% населення України потерпали від насильства в сім’ї впродовж свого життя, причому 30% зазнавали насильства у дитячому віці.[1]
* Жінки потерпають більше від домашнього насильства, ніж від пограбувань, зґвалтування незнайомими та в автомобільних катастрофах, разом узятих.[2]
* У більшості випадків про домашнє насильство у правоохоронні органи не повідомляють.
* 30-40% викликів, що надходять до міліції, стосуються домашнього насильства.[3]

СТАТИСТИКА МВС УКРАЇНИ ПРО НАСИЛЬСТВО В СІМ’Ї
У 2009 та 2010 роках кількість зареєстрованих випадків вчинення насильства в сім’ї суттєво зросла, оскільки було привернено додаткову увагу до даного питання як з боку міжнародних організацій, так і державних органів влади. У звіті МВС стосовно виконання Закону України "Про попередження насильства в сім'ї" за 5 місяців 2010 року зазначено:
* За вказаний період було близько 91 тис. осіб на обліку.
* Чоловіки становлять 94% осіб, які стоять на обліку за вчинення насильства в сім’ї. Лише 6% насилля чинять жінки.
* В Україні на даний момент найбільшою мірою ідентифікується з боку МВС фізичне насилля. Більше половини випадків (18 тис. осіб), поставлених на профілактичний облік, стосуються саме фізичного насилля.
* Близько 14 тис. осіб, поставлених на профілактичний облік МВС за 5 місяців 2010 року, стосуються психологічного насильства в сім'ї.
* 918 осіб (2,8 % від усіх випадків насильства в сім’ї) поставлено на профілактичний облік МВС за вчинення економічного насильства в сім’ї.
* Лише 9 випадків насильства в сім’ї (із 32 500 осіб, поставлених на профілактичний облік) стосуються сексуального насильства в сiм’ї. Правоохоронним органам значно складніше виявити сексуальне насильство в сiм’ї, оскільки ця тема вважається приватною та є доволі замовчуваною.
* За 5 місяців 2010 року правоохоронними органами здійснено близько 54 тис. виїздів на сімейні конфлікти.
ДІТИ-СВІДКИ
* У 2010 році зафіксовано 714 випадків насильства у сім’ї по відношенню до дітей, 2574 дитини перебувають на обліку з приводу насильства чи жорстокого поводження з ними.[4]
* Існує вдвічі вища вірогідність того, що хлопчики, які стають свідками жорстокості, скоять насильство по відношенню до своїх партнерів, коли вони стануть дорослими.[5]
* Від 30% до 60% осіб, що вчиняють насильство по відношенню до своїх партнерів, схильні до проявів жорстокості по відношенню до дітей у родині.[6]
ВПЛИВ НА ЕКОНОМІКУ
* Середня вартість випадку домашнього насильства – 7300 гривень, причому потерпілим він коштує близько 1700 гривень – решта припадає на платників податків. [7]
* Жертви насильства з боку партнерів у США втратили майже 8 мільйонів днів оплачуваної праці через скоєне по відношенню до них насильство нинішніми чи колишніми чоловіками, хлопцями та коханцями. Еквівалент таких втрат можна представити у вигляді 32,000 штатних посад і близько 5.6 мільйонів робочих днів домогосподарства, які було втрачено в результаті проявів жорстокості.17
ДОМАШНЄ НАСИЛЛЯ В ІНШИХ КРАЇНАХ СВІТУ
Подолання домашнього насильства є одним із пріоритетних питань в країнах Європейського Союзу, 25% європейських жінок зазнавали домашнього насильства хоча б один раз протягом свого життя[8].
Згідно з даними дослідження у сфері здоровя жінок і домашнього насилля, проведеного Всесвітньою організацією з охорони здоров`я в 10 країнах світу[9]:
* Від 15% до 71% жінок повідомили про перенесене фізичне і сексуальне насильство з боку чоловіка чи партнера;
* Від 4% до 12% жінок повідомили про перенесене в стані вагітності фізичне насильство з боку чоловіка чи партнера.
ЯКЩО ВАМ ПОТРІБНА ДОПОМОГА
0 800 500 335 - Національна „гаряча лінія” з питань запобігання насильству та захисту прав дітей
За період існування з 2004 року надійшло 7441 дзвінків. [10] 40% усіх дзвінків – від жінок; дзвінки від чоловіків – 7%; дзвінки від дітей – 48%.
Центри соціально-психологічної допомоги та центри реабілітації жертв насильства в сім'ї по всій Україні
В Україні діє 1893 центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, 9 центрів медико-соціальної реабілітації жертв домашнього насильства, 21 центр соціально-психологічної допомоги; 82 притулки для дітей служб у справах дітей; 32 центри соціально-психологічної реабілітації дітей.
Тільки до центрів соціально-психологічної допомоги протягом цього року було направлено 301 особу з приводу насильства в сім’ї.

Дізнатися розташування та отримати допомогу можна у місцевих державних адміністраціях на місцях.
ЗАКОНОДАВСТВО У СФЕРІ ЗАХИСТУ ВІД ПРОЯВІВ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА
* Україна ратифікувала всі базові міжнародні конвенції з захисту прав людини, які стосуються прав жінок та захисту прав дітей.[11]
* На національному рівні прийнято низку законодавчих актів, які містять положення з протидії домашньому насильству, захисту прав жінок та утвердження ґендерної рівності. [12]
* Відповідальність за вчинення домашнього насильства – накладення штрафу від одного до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку, якщо застосування цих заходів буде визнано недостатнім, – адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб. [13]
* Експерти також відзначають недосконалість законодавства, недостатню ефективність засобів реагування з боку міліції, а також складну процедуру документування випадків насильства в сім’ї, що заважає ефективному функціонуванню системи попередження та боротьби з насильством в сім’ї.[14]
НАЙКРАЩІ ПРАКТИКИ У БОРОТЬБІ З ДОМАШНІМ НАСИЛЬСТВОМ
Інформаційні кампанії
• У Латвії у 2008 році по всій країні було організовано комплексну інформаційну кампанію з підвищення обізнаності, яку підтримало Міністерство Соціальної Безпеки та Праці. Кампанія включала мобільне бюро експертів (які надавали юридичні та психологічні консультації та інформацію у 10 містах, де доступ до таких речей був проблематичним) та безкоштовну телефонну гарячу лінію, яка надавала інформацію жінкам.
Реабілітація агресорів
• В Угорщині, жіночі неурядові організації нещодавно почали працювати з насильниками, надаючи їм послуги з психотерапії, а у Люксембурзі Міністерство рівних можливостей фінансує центр консультацій та допомоги особам, що скоїли насильницькі дії. Першу кризову лінію для чоловіків відкрили в Лулеа, Швеція у 1985 р.
Виявлення жертв
• У Берліні, Німеччина, у рамках пілотного проекту, працівники сфери охорони здоров'я мають регулярно питати пацієнтів про домашнє насильство незалежно від видимих ознак.
Освіта правоохоронців
• У Італії поліцейські, соціальні працівники та працівники притулків для жертв проходять навчання з процедури визначення ступеню ризику, а у Латвії з метою покращити ставлення поліції до домашнього насильства, поліція співпрацює з недержавними організаціями, які проводять для поліцейських ефективні тренінги з кризових ситуацій та насильства у родині.

Житло для жертв
• Ірландія має спеціалізовану житлову асоціацію, Sonas, яка надає якісне та безпечне житло жінкам та їхнім дітям, позбавленим домівок через домашнє насильство. “Жінки без домівок через домашнє насильство” тепер включено як окрему категорію у програму соціального забезпечення житлом.
Телефоні лінії допомоги
• Одна з найбільш довготривалих професійних служб для жінок у Латвії – це кризова телефонна лінія, яка впроваджується Skalbes та фінансується місцевою владою Риги. Вона надає таку допомогу як можливість записатися на психологічну консультацію та можливості участі у групах підтримки.
Статистика та дослідження
• В Іспанії збирають дані про економічні наслідки насильства за гендерною ознакою, а у Швеції ще з 1970-х років проводилися тривалі дослідження та опитування щодо насильства за гендерною ознакою та різноманітних рішень, а результати досліджень було інтегровано у навчання та тренування соціальних працівників, офіцерів поліції, лікарів, медперсоналу, викладачів.
Спостереження за агресорами
• Іспанія та Португалія першими запускають пілотні програми електронного спостереження, спрямовані на агресорів та жертв домашнього насильства.

Посилання
[1] Результати дослідження GfK Ukraine на замовлення «Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні», яке проводилось впродовж листопада-грудня 2009 року.
[2] http://www.unifem.org/gender_issues/violence_against_women/
[3] http://photos.state.gov/libraries/ukraine/164171/pdf/hr10_ukr.pdf
[4] За даними Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту
[5] Національна коаліція проти домашнього насильства, США http://www.ncadv.org/files/DomesticViolenceFactSheet(National).pdf
[6] Національна коаліція проти домашнього насильства, США
[7] Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда-Україна»
[8] Рекомендації Ради Європи щодо захисти жінок від насилля, прийняті 30 квітня 2002 р.
[9] Насилие в отношении женщин. Всемирная организация здравохранения. Информационный бюллетень № 239. Ноябрь 2009 г.
[10] Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда-Україна»
[11] Україна приєдналася до Конвенції з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок та її факультативного протоколу, Пекінської декларації та Платформи дій, підписала Декларацію розвитку тисячоліття, а також визначила показники Цілей розвитку тисячоліття в якості ключових завдань для підвищення ролі жінок в українському суспільстві.
[12] Конституція України, закони України "Про попередження насильства в сім’ї”, "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”, "Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, Державна програма з утвердження гендерної рівності в українському суспільстві на період до 2010 року
[13] Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний Кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України “Про попередження насильства в сім’ї”
[14] Дослідження у рамках проекту ЄС/ПРООН"Програма рівних можливостей та прав жінок в Україні".

Джерело: http://www.vsirivni.com.ua
Comments